ABD ve Avrupa’daki Kripto Para Yasaları Neleri Değiştiriyor?

Son dönemdeki kripto para zayıflığının ana nedeni olarak görülen MiCA düzenlemesine olan ilgi giderek artıyor. Dünyanın ilk coin yasası olarak bilinen MiCA, Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu tarafından ortaya konan kripto varlık düzenlemesine ilişkin kapsamlı bir yasa tasarısı. Yerli uzmanlar MiCA ile coin düzenlemesi için zemin hazırlanmasını bir fırsat olarak değerlendiriyor. Ancak bazıları, mevcut Sermaye Piyasası Kanunu ile paralel ilişkinin de yakından incelenmesi gerektiği teşhisini koydu. Diğer yandan, ABD’de de kripto paralara yönelik önemli adımlar atılmakta İşte detaylar…

AB, önemli kripto para yasasını kabul etti

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere 20 Nisan’da AB Parlamentosu nihayet MiCA’yı 517 lehte ve 38 aleyhte oyla kabul etti. Bu kabulün ardından MiCA’nın önümüzdeki yılın ortalarında 27 AB üye ülkesinde uygulanması bekleniyor. MiCA’nın temel ilkeleri arasında yasal netlik, inovasyon ve adil rekabetin desteklenmesi, tüketicilerin ve yatırımcıların korunması, piyasa bütünlüğünün sağlanması, finansal istikrar ve ülkelere göre parçalanmış düzenleyici sistemler sorununun çözülmesi yer alıyor.

Sektör, dünyanın ilk coin kanununun doğuşu konusunda hevesli ve pazarın büyümesinin önünde bir engel olarak gösterilen düzenleyici belirsizliğin ortadan kalkmasını bekliyor. Daha önce, 20 büyük ülke (G20) yalnızca küresel kripto varlık düzenlemesini tartışmış ancak belirli bir çerçeve oluşturmamıştı. Öncü MiCA Yasası’nın gelecekteki küresel kripto varlık düzenlemesi için belirli yönergeler sağlaması ihtimali bile var.

Aynı zamanda bir avukat olan Bithumb Ekonomik Araştırma Enstitüsü politika araştırma ekibi başkanı Yu-Ri Oh, “MiCA aracılığıyla düzenleyici belirsizliğin ortadan kaldırılması, orta ila uzun vadede ekosistem için yeşil bir ışıktır” dedi. Ayrıca “MiCA’nın, Kore de dahil olmak üzere kripto varlıklarına ilişkin düzenlemelerin oluşturulmadığı ülkeler için düzenleyici bir yön sağlayacağını” belirtti. Ayrıca, “Büyüyecek” diye ekledi ve sektör üzerinde olumlu bir etkisi olacağını öngördü.

“Brüksel etkisi”: Kripto paralar için ne anlama geliyor?

Kripto varlık piyasasını etkileyecek olan ‘Brüksel etkisi’ de dikkat çekiyor. Brüksel etkisi, “Avrupa kurallarının kısa sürede küresel standartlar haline gelmesi” anlamına geliyor ve AB tarafından hazırlanan düzenlemelerin küresel düzenlemelere öncülük ettiği bir olguyu ifade ediyor. Ekip Yöneticisi Oh, “Net bir dayanağı olmadan kripto varlık piyasasına karşı yasal işlem yapmaya devam eden Amerika Birleşik Devletleri’nin aksine, Avrupa’nın (MiCA gibi) yasama hareketi gösterdiğini” ve “küresel kripto liderliğinin gelecekte değişme ihtimalinin bulunduğunu” söyledi. “

MiCA aynı zamanda “stablecoin trendine” de güç veriyor. Bunun nedeni, MiCA’nın stablecoin’i için yatırımcı koruma planının özellikle belirtilmiş olması. MiCA’ya göre, platform operatörleri büyük yatırımcı para çekme işlemlerine hazırlık olarak en az yüzde 100 stablecoin rezervine sahip olmalıdır. Günlük işlem hacmi 200 milyon avro ile sınırlıdır. Buna ek olarak, Avrupa düzenleyici otoritesi (ESMA), kripto varlık borsalarının yatırımcıları yeterince koruyamaması veya finansal istikrarı baltalaması durumunda doğrudan müdahale edebilir.

Stablecoin’lere dikkat çekildi

Analist Yoon, “MiCA, stablecoin ihracının en az yüzde 100’ünün güvenli varlıklar olarak teminat altına alınması gerektiğini belirtti.” dedi. Bunu stablecoin piyasası için olumlu bir işaret olarak yorumladı. Öte yandan, mevcut Sermaye Piyasası Kanunu ile paralel ilişkinin incelenmesi gerektiği savunuldu. Sermaye Piyasası Kanunu’nun uygulandığı mevcut kripto varlık suçlarının cezalandırılmasının Sanal Varlıklar Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle sınırlı kalmaması gerektiğine dikkat çekildi.  Genel olarak, MiCA yasasının kabul edilmesinin küresel kripto varlık piyasası üzerinde önemli bir etkisi olması beklenmektedir. Açık ve kapsamlı düzenlemelerin yürürlüğe girmesiyle, AB’deki yatırımcılar ve işletmeler piyasaya daha fazla güven duyacak, diğer ülkeler de kendi benzer düzenlemelerini takip edebilecek.

Yatırımcının korunması, piyasa bütünlüğü ve finansal istikrara odaklanılması, kripto varlık alanında dolandırıcılık, sahtekarlık ve diğer yasadışı faaliyetlerin önlenmesine yardımcı olacağından olumlu bir gelişmedir. Bununla birlikte, herhangi bir yeni düzenlemede olduğu gibi, MiCA Yasası uygulandıkça ortaya çıkan zorluklar ve sorunlar olabilir. Düzenlemelerin kripto varlık piyasası üzerindeki etkisini yakından izlemek ve amaçlanan hedeflere ulaşmalarını sağlamak için gerektiğinde ayarlamalar yapmak önemli olacaktır.

Buna ek olarak, MiCA Yasası ile Sermaye Piyasası Yasası gibi mevcut düzenlemeler arasındaki paralel ilişkiyi göz önünde bulundurmak önemli olacaktır. MiCA Yasası kripto varlık düzenlemesi için kapsamlı bir çerçeve sunarken, geçmişteki yasadışı faaliyetleri göz ardı etmek için bir bahane olarak kullanılmamalıdır. Politika yapıcılar, mevcut düzenlemelerle birlikte çalışarak kripto varlık piyasasının etkili ve adil bir şekilde düzenlenmesini sağlayabilir.

ABD’de kripto para taslağı yayınlandı

Diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ndeki Cumhuriyetçi milletvekilleri, kripto varlık piyasalarının diğer yönlerini denetlemek yerine ödeme stablecoinlere odaklanan bir yasa tasarısı taslağı yayınladı.  Mevzuatın hazırlanmasında görev alan üst düzey bir Cumhuriyetçi komite çalışanı 24 Nisan’da gazetecilere yaptığı açıklamada, milletvekillerinden gelen geri bildirimlere yanıt olarak Eylül 2022’de önerilen bir stablecoin tasarısının kapsamını daralttıklarını söyledi. “Ödeme stablecoinlerin düzenlenmesini” sağlamayı amaçlayan tasarı, saklama hizmeti sağlayıcıları, algoritmik stablecoinler ve merkez bankası dijital para birimleri üzerine bir çalışmaya odaklanan mevzuattan ayrı olacak.

Tasarının mevcut taslağına göre, FED büyük ölçüde banka dışı stablecoin ihraççılarından sorumlu olacak. İhraççıların ayrıca, bir eyalet tüzüğü altında bile olsa, bir ödeme stablecoin ihraççısı olarak nitelendirilebilmesi için belirli federal kriterleri karşılaması gerekecektir. Buna ek olarak, taslak yasa tasarısının ifadeleri, ilk olarak Eylül ayında TerraUSD Classic’in (USTC) çıkarılmasının ardından önerilen algoritmik stablecoinlere yönelik iki yıllık yasağı artık içermiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir