Biden, Kovid’in kökenine dair istihbarat bilgilerinin gizliliğini kaldırdı

Biden tarafından dün imzalanarak yasalaştırılan Kovid-19 Menşe Yasası 2023, ABD Senatosunun (Senate) 1 Mart’ta onaylamasının ardından 11 Mart’ta ABD Kongresinin alt kanadı olan ABD Temsilciler Meclisi’nde (House) oybirliğiyle kabul edilmişti. Beyaz Saray’dan dün Biden adına yapılan yazılı açıklamada “2021’de İstihbarat Birimlerini KOVID-19’un kökenini araştırmak için elindeki her aracı kullanmaya yönlendirdim ve bu çalışma devam ediyor. Gelecekteki salgınları daha iyi önleyebilmemize yardımcı olmak için KOVID-19’un kökenine inmemiz gerekiyor” denildi.

Başkan Biden’ın onayını takiben soruşturmayı yapan ABD Ulusal İstihbarat Direktörü (DNI), bilgileri veya istihbarat raporunu 90 gün içinde ABD Kongresi’ne bir rapor halinde göndermesi gerekiyor.

NE OLMUŞTU?

ABD’de Şubat ve Mart ayında Kovid-19 salgınının kökenlerinin, Çin’in Vuhan kentindeki laboratuvardan sızdığına dair yapılan açıklamalar ve medya haberleri dünya gündeminde yer almış hatta ABD’nin iç istihbarat ve güvenlik kurumu olan Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) Direktörü Christopher Wray bir medya kuruluşuna verdiği röportajda “FBI, bir süredir salgının kökenlerinin büyük olasılıkla (Çin) Vuhan’daki potansiyel bir laboratuvar (sızma) olayı olduğunu değerlendiriyor” demişti.

DSÖ: BİLGİSİ OLAN BİZİMLE PAYLAŞSIN

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhonam Ghebreyesus, ABD’deki bu gelişmeler üzerine 4 Mart’ta herhangi bir ülkenin salgının kökenleri hakkında bilgisi olması halinde bunu, DSÖ ile paylaşması gerektiğini vurgulayarak “Köken araştırmalarının devam eden siyasallaşması, tamamen bilimsel olması gereken bir süreci jeopolitik bir futbola dönüştürdü” açıklamasını yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir