Buldan ve Türk’ten Şenyaşar ailesine ziyaret: Bu devran elbette dönecek

Urfa Adliyesi önünde Adalet Nöbeti’ni sürdüren Şenyaşar ailesini ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Urfa halkına seslenerek, “Emine Şenyaşar annemizin adalet çığlığını gözeterek oylarınızı kullanın” dedi.

Urfa’nın Suruç ilçesinde, 14 Haziran 2018 tarihinde AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın 9 Mart 2021’de Urfa Adliyesi önünde başlattığı Adalet Nöbeti, 751’inci gününde devam ediyor. Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti’ne Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Ahmet Türk, Ömer Öcalan, Ayşe Sürücü, Yeşil Sol Parti Urfa milletvekili adayları katıldı.

‘HESABINI SORMAZSAK YAZIKLAR OLSUN’

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre nöbette ilk olarak konuşan Ahmet Türk, adaletsizliğin yaşandığı bir dönemden geçildiğini belirterek, “Katillerin ödüllendirildiği, mazlumların, zulme uğrayanların mağdur edildiği bir dönemi yaşadık. Elbette ki bu zulmün, hukuksuzluğun ve adaletsizliğin faturası halkımızın gözünde çok büyük olacak. Bizler bu zulüm sistemine karşı mücadeleyi verirken her yerde her zaman mağdur edildik. Bugün çok değerli Şenyaşar ailesi, gerçekten iradesini, fikrini beyan ettiği için hedef haline getirildi. Bir baba ve iki oğul katledildi. Anne, bu zulme karşı büyük bir direniş göstermektedir. İnanıyoruz ki artık bu zulüm dönemin sonuna erecek ve gerçekten katiller hesap verecek. Mağdurların gelecekle ilgili daha özgür bir adım atacağına inanıyoruz” dedi.

Şenyaşar ailesinin yaşadıkları zulümden dolayı büyük bir acı içinde olduklarını ifade eden Türk, “Ailenin acısı çok büyük. Bizlerde Kürt halkı olarak, gerçekten halkının geleceğini düşünen her insan, onurlu her insan bu zulme karşı tepkisini göstermelidir. Önümüzde bir seçim var, bir sandık gelecek. Bunun hesabını soramazsak bizlere yazıklar olsun” diye konuştu.

‘FAİLLER YARGILANIRSA TESELLİ OLURUZ’

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da Şenyaşar ailesinin yaşadığı acıyı yürekten hissettiklerini söyledi. “Emine annenin bugün yanında olmaktan büyük bir onur duyuyorum” diyen Buldan, “Değerli annemizin uzun süredir başlattığı adalet nöbetinde her birimiz onun yanındayız onunla beraberiz. Yaşadığı acıyı yakından hissediyoruz yüreğimizde taşıyoruz, büyük bir acı taşıdı. Emine anne eşini ve iki oğlunu bu katliamda ne yazık ki kaybetti. Katliamı yapanların, faillerin beli olduğu ancak ne yazık ki hukukun işletilmediği bu dönemde Emine annenin adalet çağrısı, çığlığı ne yazık ki yerini bulmadı. Tek talepleri var bu ailenin; failleri cezalandırılsın, suçlular yargılansın ve cezasını bulsun. Gidenlerin geri gelmeyeceğini hepimiz biliyoruz, katledilen canlarımızın geri gelmeyeceğini biliyoruz ama failler yargılandığı ve cezalandırıldığı zaman teselli bulabiliriz. Bu devranın döneceğine yürekten inanıyoruz. Bu devran elbette dönecek, AKP hükümetinin artık son demlerini yaşıyor. 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde büyük bir kayıp yaşayacaklar işte biz o zaman adaletin geleceğine inanacağız” ifadelerini kullandı.

‘OY VERİRKEN EMİNE ANNENİN ACISINI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN’

Urfalılara seslenen Buldan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu şehirde yaşayan bütün herkese Urfa’nın vicdanlı insanlarına sesleniyoruz. Emine Şenyaşar annemizin adalet çığlığını gözeterek oylarınızı kullanın. Karşımıza adalet bakanını aday olarak çıkarmış olabilirler. Urfa halkı adalet bakanını da tanıyor, Şenyaşar ailesini de tanıyor. Verilecek olayların tamamıyla vicdanını geleceğini göz önünde bulundurarak vermesini temenni ediyorum. Emine Şenyaşar annemizin acısını bir kez daha yürekten inanıyorum. Adaletin AKP hükümeti gittikten sonra mutlaka ama mutlaka sağlanacağına yürekten inanıyorum. Urfa halkını da bu anlamda duyarlı olmaya çağırıyorum.”

Konuşmaların ardından Şenyaşar ailesi ile Adalet Nöbeti’nde oturan heyet, iftarını Şenyaşar ailesi ile nöbet yerinde yaptı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir