Burun Kanamaları Neden Kaynaklanır ve Hangi Durumlarda Korkmanız Gerekiyor?

En çok 2 ila 10 yaş arasındaki çocuklarda ve 50 ila 80 yaş arasındaki yetişkinlerde görülen burun kanamalarının pek çok nedenleri olabiliyor. 

Bu içerik teşhis koymaya yönelik değildir ve bu amacı gütmemektedir. Eğer anlatacağımız bu belirtilere sahipseniz uzman bir hekime başvurmanızı tavsiye ederiz…?

Kaynak: https://health.howstuffworks.com/huma…

Sizlere ilk önce burnun işlevlerinden ve kanamalara sebep olan faktörlerden kısaca bahsedelim.

Burun, bildiğiniz üzere kokuları almanıza ve nefes alıp vermenize yardımcı olur. Ancak soluduğunuz havayı ısıttığını ve nemlendirdiğini de biliyor muydunuz? Burnun iç kısmında birçok kan damarı bulunduğu için oldukça hassas bir organ olduğunu unutmamız da gerekiyor.

Burun kanamaları ön ve arka kanama olarak ikiye ayrılır.

Burnun ne kadar hassas bir organ olduğunu yukarıda bahsettik. Örneğin elinizde burnunuzu sıvazladığınızda veya çok hızlı sümkürdüğünüzde ön burun kanamaları meydana gelebilir. Arka burun kanamaları daha az yaygın olsa da ciddi sağlık sorunlarının belirtilerine de işaret edebilir.

Arka burun kanamalarına sebep olacak bir takım faktörler:

 • Yaralanma ve burun kırılması 

 • Son zamanlarda geçirdiğiniz burun ameliyatı 

 • Kanı incelten ilaçlar

 • Geniz ve burun boşluğunda görülen tümör

 • Lösemi

Çoğu zaman burun kanamalarını evde tedavi edilebilir ve korkulacak bir durum da değildir.

Burnunuz kanadığında genelde iki deliğinizden de kan akar ancak bazen tek bir burun deliğinizden de süzüldüğü olabilir. Şimdi de paniğe kapılacak bir durum olmadığını ve sakin kalıp evde kendinizi nasıl tedavi edebileceğinizden bahsedeceğiz.

Yale School Medicine, sizlere burun kanamalarını evde en iyi nasıl durduracağınızı adım adım anlatıyor.

İlk olarak bulunduğunuz yere oturmanız ve bir bir tutam peçete ile burun deliklerinizi kapatmanız gerekmekte. Bunu yaparken en çok yapılan hata ise kafanızı arkaya yaslamaktır. Fakat yerine kafanızı aşığa doğru eğmeniz ve ağzınızdan nefes almanız gerekiyor. Sonrasında soğuk bir bez parçasını burnunuzun üstüne koyup incelmiş kanın koyulaşmasını beklemelisiniz. Sadece bu adımları uygularken sırt üstü yatmamaya dikkat etmeniz yeterli.

Peki hangi durumlarda tıbbi yardım alınmalı?

Ağır ve durmayan burun kanamaları geçiren insanların endişeye kapılıp tıbbi yardım istemeleri normaldir. Ancak hangi durumlarda tıbbi yardım alınması gerektiğini biliyor muydunuz? Revere Health, aşağıdakilerden herhangi birini yaşıyorsanız tıbbi yardımı almanız gerektiğini açıkladı:

 • Kanamayı durdurmak için burun damlaları ve uyguladığınız yöntemler işe yaramadıysa

 • Kanama sebebi burnunuzun kırılmasından kaynaklıysa 

 • Kan sulandırıcı ilaçlar alırken sürekli burnunuz kanıyorsa

Burnunuz kanadığında bu belirtileri yaşıyorsanız mutlaka acile gitmeniz gerekiyor:

 • Bayılma, baş dönmesi 

 • Göğüste ağrı ve sıkışma 

 • Kan kusma

 • Kızarıklık ve ateş

Burun kanamanız devam ederse muhtemelen doktor kanamayı durdurmak için özel gazlı bezler ile burnunuzu tıkayacaktır. Burnunuzda bulunan kan damarlarına sabit basınç uygulayarak kanamayı durduracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir