İmamoğlu cami açtı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 1960 yılından bu yana Büyükada’da hizmet veren ve depreme dayanıksız olduğu belirlenen Nizam Camii’ni yeniden inşa etti.

Engelli vatandaşların kullanımı için uygun şekilde tasarlanan camii, kadınların daha rahat kullanabileceği, alt kotta kalan işlevlerin daha ferah, doğal hava ve ışık aldığı, 120 kişi kapasiteli bir yapı haline geldi.

Cami kompleksi içinde; çok amaçlı kullanılabilecek odalar, iftar, mevlüt ve diğer özel zamanlarda yemek hazırlanabilecek aşevi ve yemek yenilebilen bir kapalı alan da yer aldı. Nizam Camii’nin açılışı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’ün katılımlarıyla gerçekleşti.

Cuma namazının yenilenen Nizam Camii’nde kılan İmamoğlu, ibadeti sonrasında Adalar sakinlerine şerbet ve lokma dağıttı. İmamoğlu, gazetecilere, konuyla ilgili değerlendirmelerini de lokma dağıtımından sonra yaptı.

DEPREME DAYANIKSIZ OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Depreme dayanıksız olduğu tespit edilen Nizam Camii’nin yoğun olarak ibadet edilen bir alan olduğunu belirten İmamoğlu, “Bu tespitten sonra, buranın yıkılması gerekiyordu. Yerine özenli bir tasarım hem çevreyle uyumlu hem Adalar’ın bu güzel coğrafyasına, doğasına mesaj verebilen bir tasarımla mimarlarımız yola çıktılar. Güzel bir biçimde buraya güçlü bir statik yapısıyla, depreme dayanıklı estetik, farklı fonksiyonları da olan bir camimizi bitirdik” ifadelerini kullandı.

Camilerin önemine dikkat çeken İmamoğlu, “Buralarda insanlar, caminin içine girdiği anda, her yönüyle eşitlenirler ve yan yana, bir safta dualarını ederler, Yaradan’ına sığınırlar. Böylesi maneviyatı yüksek olan camilerimizin de her yönüyle topluma sağlıklı ve güzel mesajlar verebilmesini hep önemsemişimdir” diye konuştu.

Adalar’ın aynı zamanında bütün inançların bir arada yaşadığı çok özel bir coğrafya olduğunun altını çizen İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Burada sonsuz bir saygıyı görürsünüz. Her inançtan insanın birbirine olan sevgisini ve komşuluğunu, hemşehriliğini yaşarsınız. Bu bağlamda da bugün açılan camiye her cemaatten, her inançtan insanlarımız bizimle selamlaştılar ve bir arada buraya geldik. Lokmayı da bizlerle birlikte paylaştılar. İstanbul’un, Adalar gibi çok farklı semtleri ve mahalleleri de var bu yönüyle. O bakımdan bu caminin bütün komşularıyla, bütün inançlarıyla birlikte Adalar’da açılması da bizim için çok çok kıymetli. Çok güçlü mesajlar içeren, dünya barışına, dünya huzuruna da buradan çok önemli göndermeler yapabilen bir açılıştır. Bu bağlamda emeği geçen iki mimarımıza da -ki biri kadın- yüklenicisine, kurumumuzun birimlerine, bütün emekçi dostlarımıza teşekkür ediyorum. Büyükada’ya hayırlı uğurlu olsun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir