Kentsel dönüşüme yeni finans modeli

GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul – İBB Meclisi’nin mart ayı oturumlarının son birleşiminde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın belirlediği kentsel dönüşüm sürecinde yaptığı kira yardımı miktarında İstanbul için değişiklik yapıldı. Mecliste oybirliği ile alınan karar doğrultusunda kira yardımı 1500 TL’den 4 bin 500 TL’ye çıkarıldı ve kiracılar da sürece dahil edildi. Karar ile İBB tarafından hızlı tarama yöntemi ile her an çökme ihtimali bulunduğu tespit edilen yaklaşık 10 bin kişinin yaşadığı riskli 318 binada ikamet eden mal sahiplerine 18 ayı geçmemek üzere 4 bin 500 TL’ye kadar, kiracılara 12 ayı geçmemek üzere 4 bin 500 TL’ye kadar, bu binalarda ikamet etmeyen hak sahiplerine ise 18 ayı geçmemek üzere 3 bin TL’ye kadar kira yardımı yapılabilmesi için belediye encümenine yetki verildi. Riskli olarak tespit edilen 318 riskli yapılarda oturanların yüzde 60’nın kiracılar olduğunu belirtildi.

Kira yardımı

İBB yetkisinde riskli alan ve rezerv alan sınırları içinde kalan diğer binalardaki kiracılara da 12 ayı geçmemek üzere 4 bin 500 TL’ye hak sahiplerine 48 ayı geçmemek üzene 4 bin 500 TL’ye kadar kira yardımı yapılabilecek. Riskli yapıların güçlendirilebilmesi için hak sahiplerinin bankalardan kullanacakları kredilere faiz desteği sağlanması için de oybirliği ile karar alındı.

Beklenen büyük İstanbul depremine karşı hazırlık için kredi desteği planlayan İBB, yeni finans modelini de hayata geçiriyor. Finans modeline göre KİPTAŞ, İmar A.Ş, Bimtaş tarafından İstanbul Yenileniyor platformunda başvurularak bu krediden yararlanılacak. Ana parayı hak sahibi öderken, İBB faizi ödeyecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir