Üfürükçü sanılan jimnastikçi: Spor camiasının en garip hikayesi

Cansu Karakuş

Türkiye’de jimnastik sporunun önemli isimlerinden Selim Sırrı Tarcan’ın çocukları Selma ve Azade Tarcan babaları gibi jimnastiğe yöneldi.

Almanya’da jimnastik eğitimi alan kardeşler, Türkiye’ye dönerek jimnastik dersi vermeye başladı. Ders alanlardan biri de 1930 yılı güzellik yarışması kazananı Mübeccel Namık Hanım’dı. Yarışmada birinci olan Mübeccel Namık Hanım, şişman olduğu yönünde eleştirilince jimnastik dersi almaya başladı ve kilo verdi.

Dönemin Tabipler Odası Genel Kurul toplantısında bu durum gündeme geldi ve doktorlara ait işleri yaptırdıkları için cezalandırılmaları istendi. Basında sahte doktor olmakla suçlanan kardeşler bu durum karşısında şu açıklamayı yaptı:

“Biz kendisine tıbbi ameliyat yapmadık, zayıflatmak için hiçbir ilaç vermedik ki doktorların müdahaleye hakkı olsun! Biz bunu zorla yapmış değiliz. Peder ve validesinin müracaatı üzerine kendisiyle meşgul olmayı muvafık gördük. Hayır işlemek istedik. Başımıza dert çıktı!”

ÜFÜRÜKÇÜLÜK İTHAMI

Doktorların açıklamalarını destekleyen bir başka doktor ise bu durumu “üfürükçülük teşekkül etmeden mani olunması gereken” olarak niteledi.

Bunun üzerine şehrin sağlık müdürü bu durumun ilk defa ortaya çıktığını ve araştırılmasını istedi. Araştırmalar sonucunda kardeşler, Nişantaşı’nda bir jimnastik salonu açtı.

Sevecen Tunç’un kaleme aldığı Memleket Sporundan Öncü Portreler Sana Hikaye Geliyor isimli eser, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları tarafından yayınlandı. Sporla ilgili hikayelerin yer aldığı eserde pek çok hikaye bulmak mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir