Fatih Altaylı’dan Yabancı Yatırımcı Yorumu: ‘Giden Gider Kalan Sağlar Bizimdir’

Yabancı yatırımcıların Türkiye’den çıkışına Fatih Altaylı’dan da yorum geldi.

Gazeteci Fatih Altaylı kendi sitesinde yayımladığı yazılarında ekonomiye de sıklıkla değiniyor. Altaylı kendine has üslubuyla yorumladığı konularda bugün hem yabancı yatırımcıların Türkiye’de kalmamasına dikkat çekti hem de Merkez Bankası rezervlerini yorumladı.

Altaylı’nın ‘Gidiyorlar’ dediği yabancı yatırımcılar için yazdığı yazısında, ‘ilk işaret fişeği’ dediği Volkswagen’in Türkiye’deki fabrika kuruluşu vardı. 

İlk işaret fişeğini hatırlıyor musunuz? Birkaç yıl önce hükümetimiz kıvançla duyurmuştu. Volkswagen Türkiye’de üretim yapmak için dev bir fabrika kuracaktı, şirket kurulmuş, arazi bakılıyordu. Milyarlarca dolarlık bir yatırımdı. Sonra aniden hiç nedensiz bir şekilde VW yatırımdan vazgeçti. 

“Fabrikayı başka yerde kurmaya karar verdi ve gitti” şeklinde özetlediği durumun devamında da Honda’nın Türkiye’deki üretimini durdurması vardı:

Bir buçuk yıl sonra Türkiye’de yıllardır üretim yapan Honda, İzmit’teki fabrikasını kapadı, kapamakla kalmadı, fabrikayı da içindekilerle birlikte sattı ve Türkiye’yi terk edip gitti.

Son dönemde ilgiyle takip edilen Ford’un Türkiye yatırımına da değinen Altaylı, yapılacağı açıklanan 1 milyar dolarlık yatırımdan vazgeçilmesini hatırlattı.

Türkiye’de 112 yıldır faaliyette bulunan BP’nin dün Türkiye’deki yatırımlarını PO’ya satmasını “ölmüş eşek fiyatına satarak Türkiye’yi terk etti” olarak betimleyen Fatih Altaylı, devamında ise kendi anısını anlattı.

Birkaç yıl önce Londra’da bir bağış yemeğinde aynı masada tanıştığı Türkiye’de Osmanlı’dan beri var olan bir yabancı şirket üst düzey yetkilisinin sözlerine yer verdi:

Türkiye bizim kendi evimiz gibiydi ama bugün fırsat bulsak Türkiye’den çıkmayı düşünürüz. Biz Türkiye’de iş yapmaya alışkınız ama hukuksuzluk nedeniyle kendimizi güvensiz hissettiğimiz bir dönem yaşamamıştık.

Deneyimli gazeteci, bu oranda yabancı firmanın, “böylesine peş peşe Türkiye’den çıkmasını” “hayra delalet” görmedi.

Sermaye için, ”Giden gider kalan sağlar bizimdir’ diyemezsiniz’ diyen Altaylı, ‘Dediğiniz zaman bir de bakarsınız ki elinizde hiç sağ kalmamış!’ diye sonlandırdı.

Merkez Bankası’nın brüt rezervlerindeki artışa da yazısında yer veren Fatih Altaylı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasını hatırlatarak, güldüğünü belirtti.

‘Aslında durum şu’ diyerek bir tablo çizdi: 

Evde bir kasanız var ve ailenin reisi kasanızda 125 bin TL olduğunu söylüyor. Siz de “Oh çok paramız var” diye seviniyorsunuz. Ancak babanızın söylemediği, o paranın size ait olmadığı ve komşunun sizin kasanıza bıraktığı para olduğu ve aslında sizin başka komşulara da 50 bin TL daha borçlu olduğunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir