Türk müzik pazarında direniş… Kim bu çocuklar… “Dedim olabilir”

Gözde S. Kadıoğlu

İlk iki bölüm diyorum zira 4-5 bölüm olması planlanan bir yapım olacağını, işin yönetmeninden ve onlardan duyuyoruz.

Hazırlığı biten bölümleri 30 Kasım günü Kadıköy Sineması’nda bir özel gösterimle paylaşmayı seçmişlerdi.

Onların adını duymamış olmak pek de mümkün değil, zira az önce bahsettiğimiz ‘yıl boyu dinlenen’ şarkılar listelerinde de görmüşlüğünüz vardır.

Kimden bahsettiğimize gelelim;

“Dolu Kadehi Ters Tut” kısaca DKTT…

Hayyam’ın sözlerinden esinlenerek oluşturulan grup adına karar verilene dek neler düşünüldüğü sorusunun dahi yanıt bulduğu “Bir Bağımsız Müzik Belgeseli: Dedim Olabilir” aslında DKTT’yi merkeze koyarak bağımsız müzik mücadelesi veren tüm müzisyenlerin sesini duyuracak bir yapım olmuş.

Müziğe gönül veren ama çeşitli nedenlerle başka eğitimler alan yetenekli gençlerin asıl tutkusu olan müzisyenlik yolunda tırmandığı tüm basamakları, sektörü kapitalizmin esiri yapan küresel devlerin yaratıcılığa verdiği zararları, sistemin dayatmalarına karşı durdukça dinleyiciye ulaşmanın da bir o kadar zorlaştığı bir atmosferde zaman zaman hayal kırıklıkları ama hiç bitmeyen umutla verilen mücadelesini anlatıyor belgesel… Başta iki kişi olarak çıkılan yolda, aynı sevdaya tutunan isimlerle genişleyen bir aile ve ortaya çıkan eserlerin hikayelerini öğreniyoruz.

Zaman zaman Unkapanı’na, oradan büyük konser alanlarına, oradan İstiklal Caddesi’ne uzanan mekanlarda, babaanne mutfağında kurulan amatör stüdyoların sihrini hiçbir şeyin tutmadığına da şahit oluyoruz.

Uğurhan Özay ve Oğulcan Ava’nın ‘Dolu Kadehi Ters Tut’ serüveninde Dilan Balkay, Sedef Sebüktekin, Deniz Tekin, Can Ozan’la tekrar tanışıyor, Nejat Yavaşoğulları’nın kendi dönemini anlattığı anlarda ortaya çıkan benzerliklere şaşırıyoruz.

Müzik sektörüne yön veren küresel firmaların sanatçılara dayattığı düzene karşı bir avuç insan olarak bağımsız müziği savunan, deyim yerindeyse yel değirmenlerine notalarla savaş açan müziğin Don Kişotlarını tanıyoruz.

Bir anlamda, genç yeteneklerin, gönül verdikleri yolda pes etmeden devam etmeleri, ve bunun sonucunu muhakkak alacakları mesajını görmek çok mümkün…

Yönetmenliğini Cahit Kaya Demir’in yaptığı belgeselin tamamı 16 Aralık’ta “Dolu Kadehi Ters Tut” YouTube kanalında yayınlanacağı bilgisini de buraya not düşelim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir