Yılın Son TEKNOFEST’i İzmir’de Kapılarını Açtı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen Ege Üniversitesinin de akademik paydaşı olduğu TEKNOFEST-İzmir, Türkiye’nin önemli kurum ve firmalarının katılımıyla Çiğli Havalimanı’nda kapılarını açtı.

İzmirlilerin yoğun ilgi gösterdiği festivalin açılış törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, İzmir Valisi Süleyman Elban, BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, İzmir Milletvekilleri, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın yanı sıra İl Protokolü, üniversite rektörleri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, siyasi partilerin yöneticileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

İstanbul ve Ankara’dan sonra yolculuğuna İzmir’de devam eden dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in bu yılki üçüncü ve son durağı İzmir oldu. Festivalin paydaşı olan Ege Üniversitesi öğretim elemanı ve öğrencilerden oluşan 23 bilim ve teknoloji takımıyla yerini aldı.

“Tüm gücümüzle buradayız”

TEKNOFEST’in genç beyinlere ilham veren önemli bir organizasyon olduğunu söyleyen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “TEKNOFEST bu yıl güzel İzmir’imizde ilk kez düzenleniyor. Bu dev organizasyonda Ege Üniversitesi ailesi olarak öğrenci takımlarımızla, hocalarımızla birlikte yerimizi aldık.  Ev sahibi konumundayız. Tüm gücümüzle buradayız.  Valiliğimiz koordinatörlüğünde İzmir’deki diğer üniversiteler ile işbirliği içindeyiz. TEKNOFEST İzmir’e mümkün olduğunca en büyük katkıyı sunmaya çalışıyoruz. Bunu heyecanla ve coşkuyla yapıyoruz. TEKNOFEST’in, Cumhuriyetimizin 100. yılında, İstanbul ve Ankara’dan sonra İzmir’de yapılması bizlerde ayrı bir coşku yarattı. İçinde olduğumuz bilim çağında gençlerimizin önünün açılması adına TEKNOFEST son derece önemli bir altyapı ve önemli bir dinamik. Bu nedenle, Ege Üniversitesi Rektörü olarak büyük bir heyecan duyuyorum. Projelerimizi önümüzdeki süreçte de  Ar-Ge anlamında, öğrenci odaklılık anlamında sürdürmeye devam edeceğiz. İçimizdeki bu coşku ve heyecan daha da büyüyerek, tam bağımsız Türkiye için bilime ve fenne inanarak, çok çalışarak, başarılı olacağız. Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla milyonları kucaklayıp bir araya getiren TEKNOFEST, coşku ve heyecanı İzmir’imizde göklere taşıyacak. Tüm bilim sevdalılarını bu önemli bilim festivaline bekliyoruz” diye konuştu.

Festivalde, Kızılelma, Bayraktar Akıncı, Bayraktar TB3, Bayraktar TB2, Cezeri, Hürjet, Altay tankı ilgi odağı oluyor. TEKNOFEST kapsamında birbirinden farklı kategorilerde düzenlenecek teknoloji yarışmalarında, ilkokul seviyesinden ortaokul, lise, üniversite, lisansüstü ve mezun seviyesine kadar nitelikli binlerce genç hayallerini gerçekleştirmek için yarışacak. Katılımın yoğun olduğu TEKNOFEST-İzmir’in kapıları 1 Ekim’e kadar açık olacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir